گردن به‌دلیل ساختار ویژه‌ و تحرک مداوم آن، به‌طور مداوم در معرض آسیب‌ها و عوارض مختلف است و مرکز ارتوپدی، به‌عنوان بزرگترین مرکز تخصصی بیماری‌های گردن و ستون فقرات با بهره‌گیری از دانش پزشکان متخصص و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به درمان مشکلات گردن بیماران، از قبیل آرتروز گردن، دیسک گردن، گردن‌دردهای حاد و مزمن و خشکی عضلات گردن می‌پردازد.

 

چرا گردن درد می‌گیریم؟

بیش از ۸۰درصد مردم دست‌کم یک بار در زندگی خود دچار درد گردن می‌شوند. این عارضه ممکن است به دلیل بد خوابیدن، حرکات یا حالات غلط بدن، سندرم های عضلانی و یا آسیب‌دیدگی‌ها باشد.

 

علایم گردن‌ درد چیست؟

درد ستون فقرات گردنی ممکن است با علایمی مثل درد گردن، درد شانه، درد بازو، مور مور شدن بازوها، دست‌ها یا انگشتان، بی‌حسی بازوها، دست‌ها یا انگشتان، درد شدید بازوها، دست‌ها یا انگشتان، بی‌حسی بازوها، افتادن مکرر اجسام از داخل دست، ضعف پاها، به‌هم‌خوردن تعادل یا تلوتلو خوردن هنگام راه رفت، کاهش وزن، سردرد و تهوع همراه باشد.

 

انواع گردن‌ درد

گردن‌درد به طور کلی به سه دسته گردن‌درد محوری، رادیکولوپاتی و میلوپاتی تقسیم می‌شود:

گردن‌درد محوری: این نوع درد گردن، از نوع عضلانی اسکلتی بوده و تنها شامل درد گردن یا بافت نرم آن می‌شود. آسیب ویپلش که نوعی رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن است و همچنین کشیدگی عضله گردن نمونه‌ای از گردن‌دردهای این دسته هستند.

رادیکولوپاتی: در این دسته از گردن‌دردها، بازو و گردن به دلیل درگیری ریشه‌های عصبی، دچار درد می‌شوند. رادیکولوپاتی به غیر از درد، با علایمی مثل درد، بی‌حسی یا ضعف بازو همراه است.

میلوپاتی: این دسته از گردن‌دردها از فشار آمدن به نخاع و درگیر شدن نخاع به‌وجود می‌آیند. علایم میلوپاتی عبارتست از گردن‌درد به همراه ضعف بازو یا پا که با بی‌حسی یا مشکلات راه رفتن نیز همراه است.

 

دردهای حاد و مزمن گردن

 درد در هر سه نوع گردن‌درد می‌تواند به صورت حاد یا مزمن بروز کند.

درد در حالت حاد، به‌صورت ناگهانی و به‌دلیل یک آسیب‌دیدگی یا فشار رخ می‌دهد. اکثر موارد گردن‌درد حاد را می‌توان با استراحت، گذاشتن یخ و مسکن‌های بدون نسخه در مدت ۷ تا ۱۰ روز برطرف کرد.

درد مزمن گردن به دردی گفته می‌شود که بیش از سه ماه دوام داشته باشد. افرادی که درمان‌های محافظه‌کارانه برای آنها جواب نداده و از درد مزمن رنج می‌برند می‌توانند از روش‌های کاهش درد یا درمان‌های جایگزین بعدی استفاده کنند.

 

روش‌های تشخیصی گردن‌ درد

 متداول‌ترین روش برای تشخیص منشاء گردن‌درد استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری است که توسط پزشک تجویز می‌شود. برای این کار از تکنیک‌های مختلفی مثل تصویربرداری رادیولوژی، ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن، میلوگرام و تصویربرداری سه بعدی استفاده می‌شود.

 

روش‌های درمانی درد گردن‌

 همان‌طور که پیش‌تر گفته شد اولین و ساده‌ترین روش درمانی برای گردن درد، درمان‌های خانگی و در صدر آنها استراحت است. اما درمان‌های خانگی در برخی موارد نمی‌تواند مشکلات بیماران را به تنهایی برطرف کند و نیاز به مداخله درمانی پزشک وجود دارد که کلیه این مداخلات اعم از دارودرمانی در موارد ساده تا اعمال جراحی در موارد مورد نیاز، تحت نظر متخصصات مرکز پزشکی درمانی نسخه انجام می‌شود.

 ۱- دارودرمانی

در گردن‌دردها معمولا برای کنترل درد، التهاب، اسپاسم‌های عضلانی و آشفتگی خواب از دارودرمانی استفاده می‌شود.

 ۲- ارتزهای طبی

در مراحل مختلف درمان، معمولا برای محدود کردن حرکت، پشتیبانی از گردن آسیب‌دیده و حفظ راستای طبیعی گردن از گردنبند‌های طبی استفاده می‌شود که به دو دسته اصلی گردنبندهای نرم (از جنس فوم) و سخت (از جنس فلز یا پلاستیک) تقسیم می‌شوند.

۳- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نیز یکی از روش‌های درمانی گردن درد است که در صورت لزوم توسط متخصصان مرکز پزشکی درمانی نسخه برای بیمار تجویز می‌شود و در یک کلینیک اختصاصی انجام می‌شود. کلینیک تخصصی ارتوپدی مرکز پزشکی درمانی نسخه خدمات مختلفی مانند ورزش‌درمانی، الکتروتراپی، مکانوتراپی، ماساژدرمانی، آب‌درمانی و لیزردرمانی با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی به بیماران ارائه می‌شود.

کارشناس فیزیوتراپی مرکز نسخه همچنین با ارائه برنامه ورزشی و روش‌های مراقبت از گردن متناسب با شرایط بیماران، آنها را در جلوگیری از بازگشت عارضه یاری می‌کند.

 ۴- اوزون درمانی

در این روش از قدرت اکسیژن برای تسکین درد و بازسازی بافت‌ها، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. اوزون‌درمانی معمولاً باعث بهبود کامل شده و به طور دائمی به درد پایان می‌دهد. این تکنیک حتی موارد شدید روماتیسم مفصلی را نیز به‌طور چشمگیری بهبود دهد. اوزون‌درمانی در مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه زیر نظر متخصصان ارتوپدی انجام می‌شود.

البته به غیر از اوزون‌تراپی، از سایر روش‌های تزریقی مانند تزریق کورتون و تزریق فاست نیز می‌توان برای کنترل و تسکین درد استفاده کرد که انجام این روش‌ها با تشخیص و تجویز پزشک متخصص امکان‌پذیر است.

 ۵- اعمال جراحی

اگرچه بسیاری از گردن‌دردها با انجام درمان‌های ساده و کم‌تهاجمی مانند دارودرمانی و فیزیوتراپی قابل درمان هستند، بخش معدودی از بیماران با این تکنیک‌ها درمان نشده و نیازمند انجام عمل جراحی هستند.

 

پرسش و پاسخهای متداول

 • برای رزرو نوبت و مشاوره با پزشک چه کار باید کرد؟

  شما می توانید با شماره تلفن 02143682 به منظور مشاوره با کارشناسان درمان تماس حاصل نمایید و همکاران ما راهنمایی لازم برای تعیین وقت ملاقات با پزشک را به شما خواهند داد
 • چه نوع بیمه ها طرف قرارداد این مرکز میباشند؟

  در حال حاضر تمامی هزینه های پرداخت شده در دفترچه بیمه شما ثبت و قبض خدمات به منظور ارایه به بیمه تکمیلی ارایه خواهد شد
 • ایا خدمات خاص مخصوص کودکان در آن مرکز وجود دارد؟

  بله، خدمات تخصصی تشخیصی برای معاینه اختلالات پا و مچ و همچنین زانو و ستون فقرات کودکان در مرکز اراِِیه و درمان های لازم انجام خواهد شد
 • آیا در صورت نیاز اقدامات جراحی هم در مرکز انجام می شود؟

  اقدامات کمتر تهاجمی الگوی اصلی درمان توسط تیم پزشکی ما است، اما در صورت نیاز به جراحی بیمار به بیمارستان ارجاع و اقدامات لازم توسط پزشک معالج آنجا انجام خواهد شد

مونا حیدرآبادی
از زحمات بیدریغ تیم مرکز ارتوپدی که با مشکلات موجود ارتباط خود را با مراکز خارجی جهت انجام درمانها برقرار داشته اند سپاسگزارم پسر من خیلی بهتر شد.
مونا حیدرآبادی - داروساز
مهدیا اسدی
- من و اقعا از سیستم مشاوره و ارائه اطلاعات دقیقی که چه به صورت تلفنی و چه در وب سایت و اینستا و تلگرام داشتند خوشحال شدم که چقدر خوب است که در تمام مراکز درمانی کشور ما از روش مرکز ارتوپدی الگوبرداری شود.
مهدیا اسدی - پرستار
هادی تاج علی
من برای مشکل پادرد پدرم به این مرکز مراجعه کردم و از خدمات تخصصی که در مرکز ارتوپدی دریافت کردم خوشبختانه بعد از سال ها تونستیم درمان قطعی برای مشکل پادرد پدرم پیدا کنیم،ممنون از شما
هادی تاج علی - مراجعه کننده مرکز

آخرین پست های وبلاگ

زانوها به خصوص در ورزشکاران یکی از اندام هایی هستند که به طور مداوم در معرض آسیب قرار دارند. علاوه براین افرادی که مشاغل آنها همراه با فعالیت‌های فیزیکی است در مواجهه با صدمات و فرسایش تدریجی این
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
مرکز پاپزشکی دکتر فووت برای فراهم کردن بیشترین امکانات درمانی مورد نیاز بیماران خود کلینیک‌های تخصصی متعددی را در مجموعه خود راه‌اندازی کرده است تا به درمان هرچه مطلوب‌تر بیماران منجر شود.
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
سردرد به عنوان یک درد ناشی از سر یا گردن قسمت فوقانی بدن تعریف می شود. درد از بافت ها و ساختارهایی نشات می گیرد که جمجمه یا مغز را احاطه کرده اند ، زیرا خود مغز هیچ اعصابی ندارد که به احساس درد (
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
درمان یک ساختار پیچیده همچون انسان به دلیل پویایی ساختار بدن کار ساده‌ای نیست .کلینیک ستون فقرات مرکز ارتوپدی باهدف توجه ویژه به فرایند تشخیص و درمان درد در افراد ، به‌ویژه کسانی که دچار
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
ترک پاشنه پا یکی از مشکلات رایج است که درد و ناراحتی زیادی را به همراه دارد. معمولا خشکی شدید پوست همراه با ضخیم شدن پوست موجب ایجاد پینه‌های زرد رنگ در اطراف پاشنه پا می‌شود که اگر به موقع درمان
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
درمان اختلالات دست و شانه در کلینیک‌های تخصصی ارتوپدی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما می توانید با مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان درمانی این مرکز استفاده
آذر 15, 1398. توسط نویسنده سایت
بالا